• Twitter
  • Facebook
  • Google+
  • Instagram
  • Youtube

Sunday, 6 November 2016

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1 (PEND BIOLOGI TINGKATAN 4)

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1 (PEND BIOLOGI TINGKATAN 4)
TEMA: MENGKAJI FISIOLOGI BENDA HIDUP
TOPIK: RESPIRASI 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BIOLOGI TINGKATAN 4
Nama              : Siti Syafiqah Binti Arizan
No.matrik        : D20141066874
 Subjek : Pendidikan Biology
Tingkatan :  4 Bestari
Tarikh : 2 November 2016
Hari : Isnin
Masa : 10.00 – 11.10 pagi
Bil. Murid : 28 orang
Tema : Mengkaji Fisiologi Benda Hidup
Topik:  Respirasi
Definisi : Respirasi merupakan proses hidup yang penting dan berlaku dalam 2 peringkat iaitu respirasi luaran dan respirasi dalaman. Respirasi juga merujuk kepada proses pemerolehan oksigen yang diangkut ke sel untuk respirasi sel dan seterusnya proses penyingkiran karbon dioksida yang dihasilkan oleh sel.


Kandungan Akedemik : 
  • 1.     Pengenalan pengertian respirasi
  • 2.     Pengenalan keperluan tenaga untuk hidup
  • 3.    Mengenal pasti substrat utama penghasilan tenaga
Tajuk : Proses Respirasi Dalam Penghasilan Tenaga

Objektif Pengajaran : Pada akhir unit ini, pelajar harus :
  •       I.         Menyatakan pengertian respirasi
  •      II.         Menyenaraikan keperluan tenaga dalam semua proses hidup
  •    III.         Mengenal pasti substrat utama penghasilan tenaga
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, pelajar dapat :
i)      Menjelaskan pengertian respirasi
ii)     Menyenaraikan dan menyatakan keperluan tenaga dalam semua proses hidup
iii)    Mengenal pasti substrat utama penghasilan tenaga

Pengetahuan sedia murid : Pelajar pernah membaca bahan bacaan berkaitan proses respirasi 

Pendekatan Pengajaran : Berpusatkan pelajar, bahan, dan induktif

Alat bantu mengajar (ABM ) : Tayangan power point, tayangan video, aplikasi plickers, kertas A4, pen marker, penebuk lubang kertas, dan kod imbasan

Kaedah :
      I.         Kaedah berpusatkan pelajar
     II.         Kaedah tahap pengetahuan (aras Taxonamy Bloom)

Penerapan Nilai :
      I.         Bersyukur atas anugerah ciptaan tubuh badan oleh Tuhan.
     II.         Menghargai ciptaan Tuhan.
   III.         Bekerjasama antara satu sama lain
   IV.         Menghormati pendapat orang lain

Langkah / Masa
Kandungan Akademik
(Menyenaraikan keperluan tenaga dalam semua proses hidup dan mengenal pasti substrat utama penghasilan tenaga)

Aktiviti
Catatan
Set Induksi
 (5 Minit )
      I.         Pengenalan
Guru
Pelajar
  • Abm : tayangan power point dan lampiran teka silang kata
  • Memperkenalkan tajuk pembelajaran.
  • KeBAT :
                        I.         Memahami
(Understanding)
                       II.         Menyelesaikan
(Application)


  •   Guru akan memberikan salam dan     bertanya khabar para pelajar.
  •   Guru akan memberi kuiz teka silang kata sebagai ‘energizer’ kepada para pelajar berkaitan topik respirasi
  •   Para pelajar dikehendaki menjawab kuiz tersebut secara berkumpulan
  • Pelajar akan membalas salam guru
  •  Pelajar akan menyiapkan kuiz teka silang kata
  • Pelajar akan mencari jawapan teka silang kata tersebut secara berkumpulan
Rekonstruksi idea 1
(10 minit)
      I.         Pengenalan dan menyenaraikan keperluan tenaga dalam semua proses benda hidup
  • Guru akan menerangkan mengenai pengenalan kepada respirasi
  • Guru menyenarai dan menerangkan keperluan respirasi dalam benda hidup
  • Guru akan mempamerkan d’arte foam board dan akan mengarahkan pelajar untuk melekatkan kod imbasan di board yang telah disediakan
  • Guru meminta pelajar menjelaskan maklumat yang terdapat pada d’arte foam board
  • Pelajar dikehendaki membuat nota ringkas mengenai topik pembelajaran
  • Pelajar dikehendaki memahami dan menerangkan pengertian respirasi dan keperluan tenaga untuk hidup
  • Pelajar akan melekatkan kod imbasan di board tersebut
  • Pelajar akan menjelaskan maksud dan keperluan respirasi pada kod imbasan tersebut
  • Abm : tayangan power point, d’arte foam board, kod imbasan, dan gambar tentang respirasi
  • KeBAT :
                          I.          Menyatakan
(Knowledge)
                        II.          Mengkategorikan
(Analyzing)
                       III.          Memahami 
(Understanding)

Rekonstruksi 2
(12 minit)
      I.         Mengenal pasti substrat utama penghasilan tenaga
  •   Guru menerangkan dengan lebih lanjut mengenai topik yang dibincangkan melalui tayangan video di laman berikut:
  • https://www.youtube.com/watch?v=00jbG_cfGuQ
  • Guru akan mengarahkan pelajar untuk berbincang secara berkumpulan mengenai hasil tayangan video tersebut
  • Guru akan membuat ringkasan hasil daripada perbincangan
  • Pelajar perlu mengenal pasti,menganalisis dan menyenaraikan maklumat-maklumat yang terdapat daripada tayangan video berkaitan substrat utama penghasilan tenaga
  • Pelajar dikehendaki berbincang hasil dapatan informasi daripada tayangan video secara berkumpulan
  • Pelajar dikehendaki mencatat maklumat tambahan daripada guru
  • Abm : tayangan video, kertas A4, pensil warna,
  • KeBAT :
                        I.         Menyenaraikan
(Knowledge)
                       II.         Menganalisis
(Analyzing)
                     III.         Menerangkan
   (Comprehension)
  • Nilai murni:
                         i.         Bekerjasama
                       ii.         Saling menghormati pendapat masing-masing


Penutup
(15 minit)
Penilaian
  •  Guru akan meminta refleksi daripada pelajar
  • Guru menggunakan aplikasi Plickers dan para pelajar dikehendaki menjawab 10 soalan berkaitan keseluruhan topik pembelajaran.
  •   Pelajar berkongsi pendapat masing-masing serta nilai yang diperoleh daripada topik yang dipelajari.
  • Pelajar perlu menjawab 10 soalan berkaitan keseluruhan topik pembelajaran
  • Abm : aplikasi plickers
  • KeBAT :
                        I.         Meberi tindakbalas
(Respond)
                       II.         Justifikasi
(Evaluation)  


Refleksi awal:
Sebelum memulakan kelas, guru membuat persediaan yang mencukupi berkaitan topik pengajaran. Objektif pembelajaran pada hari ini adalah  menyenaraikan keperluan tenaga dalam semua proses hidup dan mengenal pasti substrat utama penghasilan tenaga. Sebelum memulakan kelas, guru akan bertanya beberapa soaalan serta mengedarkan kuiz teka silang kata bagi menguji tahap pengetahuan pelajar berkaitan topik pembelajaran pada hari ini. Hasilnya, guru mendapati bahawa majoriti daripada pelajar mempunyai pengetahuan berkaitan topik ini kerana pernah membaca bahan bacaan berkaitan proses respirasi.

0 comments:

Post a Comment

Maklumat Perhubungan

Kenali Saya


Alamat

Universiti Pendidikan Sultan Idris

Nombor telefon

+(12) 3456 789

Website

syafiqaharizan.blogspot.com